Ekonomi

TAB Başkanı: 1 kilo balın maliyeti 127 TL

TAB Lider açıkladı: “1 kilo balın maliyeti 127 TL”

SİVAS – Türkiye Arıcılar Merkez Birliği Lideri Ziya Şahin 2023 bal fiyatlarını açıkladı. Şahin, 1 kilo kır çiçeği yüksek yayla balının maliyetinin 127,21 TL olduğuna değindi.

Türkiye Arıcılar Merkez Birliği Sivas’ta basın toplantısı düzenledi. Sivas Arıcılar Birliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda arıcılığın sorunları ve mağduriyetleri masaya yatırıldı.

“Arıcı arkadaşıma 1 kilo bal 127 lira”

Toplantıda konuşan Türkiye Arıcı Merkezleri Birliği Lideri Ziya Şahin, 1 Kilo kır çiçeği yüksek yayla balının maliyetini açıkladı. Şahin, “Her yıl haziran ayında maliyeti açıklıyoruz. Açıkladığımız maliyeti de bakanlığa gönderiyoruz. 1 kilo balın arıcı arkadaşıma maliyeti 127 lira. Bu fiyatın altında bal verdiğinizde, Ben sektörü bitireceğim.Hiçbir arıcının 127 liranın altında bal vermesini özellikle istemiyorum.Ben 50 yıldır bu sektörün içindeyim,size de yalvarıyorum. Direnmek zorundayız” dedi.

“Sanayici ve piyasa bizim gibi denetlensin”

Marketlerin ve sanayicilerin denetlenmesi gerektiğine değinen TAB Başkanı Ziya Şahin, “Sizleri market zincirlerine davet ediyorum. Sanayiciler; kilosu 50-60 TL’ye aldığınız balı 500 TL karla verdiniz. Yüzde 40. Geçen yıl bizden 60 liraya alınan bal 250 lira. Buradan Ticaret Bakanımıza sesleniyorum, biz ne kadar kontrol ediliyorsak bu işler de kontrol edilsin, kim verecek? Yüzde 400 kârla tüketiciye mi?Burada mağdur olan, dağda, kulübede yılan ve akreplerle yaşayan arıcı. Sanayici ve market zincirlerine sesleniyorum. Onlar biraz daha az kazanacaklar. ekonomik sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz, sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Arıcılar ve birlikler ne kadar sorumluluk alıyorsa, sanayicilerden ve market zincirlerinden de gereğini yapmasını bekliyoruz” dedi.

2023 hasat döneminin hayırlı olmasını dileyen Şahin, “Ocağınıza kazasız gitmenizi dilerim. Hasat dönemini afiyetle tamamlamanızı dilerim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu